מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בד"ה - המורה התמים מחיפה - הרה"ח ר' אברהם הוניגסברג ז"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
נטיעות

בד"ה - המורה התמים מחיפה - הרה"ח ר' אברהם הוניגסברג ז"ל

הודעהעל ידי נטיעות » ה' אפריל 30, 2015 11:52 am

בד"ה. הרה"ח ר' אברהם הוניגסברג ז"ל. מחסיד גור בחיפה. יהודי יקר, שמח ומאיר פנים, ירא שמים, ונעים הליכות.

שורות מעניינות. לא מפרי עטי.

המורה התמים

מורים רבים היו לי. אחד מהם, תמים היה. אחר הצהריים, כשכבר שבענו גמרא ויהדות, הביאו מורה. שעה וחצי של גיאוגרפיה, חשבון, הסטוריה, וכדומה.

ללימודי חול האלו, לא טרחו להביא מורה בעל שיעור קומה. מצאו איזה מישהו תמים, עם חליפה קצרה, והוא לימד אותנו.

אכן, בניגוד לשאר המלמדים, שהיו מחנכים רציניים, אצלו יכולנו לחגוג. ניצלנו את תמימותו. להפריע פעמיים היתה כמעט זכות בסיסית. אם רק היית אומר שאתה מתחרט, הוא היה מאמין, בתמימות. רק בפעם השלישית, הוא היה כועס, וצועק על הילד: "קום, צא מהכיתה, ספור עד 180, ותחזור". והילד קם, בעצלתיים, ועד שהגיע אל הדלת, היה אומר: "המורה, הגעתי כבר עד 180". ואז הוא היה כועס על התרגיל, וצועק: "צא החוצה, וספור שוב עד 180, רק אז תחזור".

לפעמים העלינו את חמתו עד מאוד, ואז היה אומר לילד: "קום, צא מהכיתה, ותכתוב 18 פעם: אין להפריע בשעת השיעור". ואני, שחכמולוג הייתי, הייתי כותב 12 פעמים מתוך ה-18: "צריך להפריע בשעת השיעור". הוא, תמים היה, וכמובן לא הבחין בעוקץ.

כילדים, לא הבנו איך הוא לא קולט שזה לא באמת עונש. מורים אחרים, האמיצים שבהם היו מכים מכה שיש בה כדי לפצוע, והרחמנים היו נותנים לכתוב 100 פעם איזה משפט ארוך ומסובך שהיה באורך שלוש שורות. המחנכים הרציניים ממש, היו נותנים לכתוב 10 פעמים את הפרק הראשון, או השלישי, מפרקי אבות, להנחילנו מוסר. והוא, תמים היה. אף פעם לא הצליח למצוא עונש רציני כזה, מחנך. כאילו היינו נשמות של "יזכור", העונשים תמיד היו בכפולות של ח"י. המקסימום שאני זוכר, היה לכתוב 36(!!!) פעם "אסור להפריע בשעת השיעור". זה היה אחרי ש-18 הראשונים לא הועילו אפילו לחמש דקות...

הוא אף פעם לא הבין שזה לא מועיל. האחרים, היו שולחים לתוספת חינוך אל המשגיח, זה היה רב אמן בחינוך, ועל הקיר יכול היה לתלות תעודת הכשרה מהק.ג.ב. עם דיפלומה "תלמיד המחכים את רבותיו". והמורה הזה, תמים שכמותו, מעולם לא חשב שאפשר להעזר במשגיח...

בכלל, בהרבה דברים לא היה מבחין. מגדלי עטים על השולחן, מגזרות נייר באמצע השיעור, ציורים משורבטים בחולמנות, ואפילו פעם אחת שהשולחנות בכיתה זזו באורח פלא והפכו אט אט לגוש תוך כדי השיעור. אצל מורה נורמלי היינו צפויים לקבל חינוך כזה, שהיה מקפיץ אותנו בבת אחת כמה וכמה מדרגות במעלות המחונכות. הוא, לא שם לב.

המורים כולם אהבו אותנו. הם, חכמים מופלגים, בוודאי ידעו לצטט כל פסוק ממשלי. משום מה, הפסוק היחיד שאני זוכר שהם אמרו, היה "חושך שבטו שונא בנו". אבל כבר עברו שנים. בטח שכחתי. והם, שרק אהבו אותנו, לא חשכו שבטם. עד היום הם אוהבים אותנו, מרחוק. את האחד, שהיה מופלא באהבתו אלי, עד ששיבר כמה וכמה שבטים על גבי, פגשתי לאחרונה, ומרוב אהבה לא הכיר אותי בכלל. הוא, תמים קצת, לא אהב במיוחד, והיה חושך את שבטו. משום מה, גם 20 שנה אחר כך, תמיד כשנפגשנו, הוא היה ניגש במאור פנים, לוחץ יד בחמימות, ותמיד מתעניין, אומר משפט נעים ללב, בחיוך רחב ובהתלהבות.

חסיד היה, אבל תמים. מעריץ בלב ונפש את רבותיו, אבל היו דברים שהוא לא הבין. הוא לא הבין שחשוב ללבוש חליפה ארוכה ביום חול, לא הבין כמה קדושה תלויה ב"הויזען אין זאקן", ועיקר העיקרים, שומו שמים, הוא לא הבין שכולם - חוץ מאיתנו כמובן - טועים. גם בתקופות שהארץ להטה במחלוקת, הוא היה מתפלל לסירוגין בשטיבל הגוראי, ובביהכנ"ס הליטאי של צא"י. בתמימות מטופשת, הוא היה מגיע לשם עם הספודיק הישן שלו, ומחייך לכולם, וחבר של כל הליטאים הרשעים האלו. אף פעם לא הבין שיש כאלו שטועים בדרך, ומקרא מלא דיבר הכתוב "הלא משנאיך ה' אשנא, ובמתקוממיך אתקוטט. תכלית שנאה שנאתים, לאויבים היו לי". דווקא היה אומר תהלים בשטיבל, אבל כנראה שהוא לא הבין את הכתוב. מה לעשות, תמים.

בכלל, הוא לא הבין שילד חסידי לא אמור לדעת כלום חוץ מגמרא. היו לו כל מיני רעיונות מוזרים, שאפילו לא הופיעו בספרי הלימוד. יום אחד הביא את לוח התמרורים, ולימד אותנו. יום אחד לימד אותנו, רח"ל, את סדר החודשים הלועזיים. וכיוצ"ב. בגללו, הפסדנו קצת יראת שמים, וידענו אם אפריל לפני אוגוסט או אחרי. עד היום אוגוסטוס קיסר מפריע ליראת שמים שלי...

שנים רבות עברו. משום מה, כשאני צריך לחנך את ילדי שלי, אני חושב על הצורה שהוא התנהג. אולי לא הקשבנו כל כך, אולי פספסתי כמה שיעורי הסטוריה, אבל למדתי כמה דברים בחינוך. מהאחרים, למדתי כמובן הרבה יותר, רשימה עצומה של דברים שנשבעתי לא לעשות לעולם...

אתמול, כסתה האדמה על תמים אחד. חסר עולמנו איש תמים. יודע ה' ימי תמימים.

ר' אברהם הוניגסברג, ז"ל. יהי זכרו ברוך, ודמותו תמשיך לחייך, מבעד לערפל.

מתגעגע, תלמידו,
תלמיד חיפאי חכם של מורה תמים

תוכן

Re: בד"ה - המורה התמים מחיפה ז"ל - שורות מעניינות

הודעהעל ידי תוכן » ה' אפריל 30, 2015 12:10 pm

כתיבה יפה ומרגשת.

גלאגוזים

הודעהעל ידי גלאגוזים » ה' אפריל 30, 2015 12:30 pm

חבל על דאבדין.
היה אחיו של הג"ר מאיר הוניגסברג יבלח"א
וגיסו של הג"ר יהודה יוספי יבלח"א

נוה הלבנון

הודעהעל ידי נוה הלבנון » ה' אפריל 30, 2015 3:19 pm

מתיקות תמימה.

שיף

משפחת הוניגסברג

הודעהעל ידי שיף » ב' מרץ 06, 2017 9:23 am

גלאגוזים כתב:היה אחיו של הג"ר מאיר הוניגסברג יבלחט"א

מרבני ישיבת סלבודקא

בשבוע האחרון נפטרה אחותו מרת רבקה ע"ה אשת להבל"ח רבי ישראל דרוק שליט"א
ואתמול נפטר אחיו הג"ר יאיר רפאל הלוי הוניגסברג רא"כ שערי הלכה ורב ביהמ"ד טשכנוב בירושלים
בני רבי משה זלמן הלוי זצ"ל וחיה חנה ע"ה ממייסדי העיר בני ברק

אפשר

Re: משפחת הוניגסברג

הודעהעל ידי אפשר » ב' מרץ 06, 2017 9:28 am

שיף כתב:

מרבני ישיבת סלבודקא

ואתמול נפטר אחיו הג"ר יאיר רפאל הלוי הוניגסברג רא"כ שערי הלכה ורב ביהמ"ד טשכנוב בירושלים

להיפך, רפאל יאיר. [אמרו עליו גדולות]

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » ב' מרץ 06, 2017 12:14 pm

כמה יש להבדיל בין תמימות שהיא לעזר להוראה בלימודי חול, לתמימות שהיא עזר לעלייה תורנית, להיות ותיק וחסיד ותלמיד חכם כרבי יאיר

קאצק

Re: משפחת הוניגסברג

הודעהעל ידי קאצק » ב' מרץ 06, 2017 5:22 pm

שיף כתב:

מרבני ישיבת סלבודקא

אכן, היה ממיסדי העיר וחסידי גור

שיף

הודעהעל ידי שיף » ב' אוגוסט 07, 2017 9:53 pm

אחד מאלה שנתנו לחיים ולדר את ההזדמנות שלו
עליו מספר בספרו אות חיים בפרק הזדמנויות
מנהל ביה"ס במבואות חיפה ואחראי על ה'נוער' האגודתי בעיר

שיף

הודעהעל ידי שיף » ב' אוגוסט 07, 2017 10:12 pm

דודי צח כתב:כמה יש להבדיל בין תמימות שהיא לעזר להוראה בלימודי חול, לתמימות שהיא עזר לעלייה תורנית

נראה יותר כתמימות של הילד, מאשר "תמימות" של המורה...

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 150 אורחים