מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

תיקון כותר: פרושי התורה לר"ח פלטיאל

דווחו לנו על דפים חסרים או בלתי קריאים, ספרים שלא נפתחים, נשמח לתקן ולשפר!
חכם באשי

תיקון כותר: פרושי התורה לר"ח פלטיאל

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' דצמבר 01, 2010 7:29 pm

הכותר הנדפס הוא: "פרושי התורה" וכו'. עי': http://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?155472&BOOKS
כשאני חיפשתיו לראשונה, לא מצאתיו, למרות שזכרתי כי העלו אותו למקוון. לפיכך חיפשתיו במלא יו"ד ("פירושי התורה"), ומצאתיו.
אבל יש לתקן ולהשמיט את היוד. וכל המוסיף גורע...

סמל אישי של המשתמש
צוות האוצר
מנהל האתר

Re: תיקון כותר: פרושי התורה לר"ח פלטיאל

הודעהעל ידי צוות האוצר » ד' דצמבר 01, 2010 11:19 pm

באשי יקר, במקרה הפעם אנו, בהוספת ה"יו"ד" לא גרענו כלל אלא אדרבא, הועלנו דווקא משום שלכתוב "פרוש" ללא יו"ד, אין הכוונה לפרשנות אלא לדבר אחר לגמרי. אנא, רשום בשמות הספרים "פרושי" ותראה אם יעלה לך איזהו ספר - נסה ותווכח.... כל ספר [או כל מילה] שכוונתה לפרשנות חייבת להיות עם יו"ד, אחרת, הכוונה היא ל "פרושים" - "צדוקים". נראה לענ"ד שלא היה כ"כ נכון "בכל המוסיף גורע"...

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ה' דצמבר 02, 2010 12:02 am

ואני עוד סברתי שאתם הולכים בקשיחות אחרי הכותר שנקבע בשער הספר על ידי המחבר/המהדיר!
ועתה נוכחתי שיש יוצאים מן הכלל, ולפיכך תמיהני מי קובע לכם אימתי תצאו מהכלל ואימתי לא.
האם לא עדיף להיות 'מרובע', ובאמת 'מרובע', בלא כל עיגולי קצוות?
הרי בסך הכל, מי מחפש את הספר? מי שמכיר אותו, בדרך כלל, ומי שמכירו יודע כי מהדירו קבע את שמו חסר יו"ד, ככללי הדקדוק הנוקשים.
ומדוע שלא 'תתקנו' כל "רבנו", חסר יו"ד שבכותר, ל"רבינו", מלא יו"ד, הרי כן מקובל היום וכך יותר קל למשתמשים.
והטענה בדבר הספר "פרושי" שעולה, כן אני יודע מיהו, אינה טענה. דוכי משום ספר אחד תקצפו על כל עדת ה"פֵרושי"?!
ניתן גם לפתור את הבעיה בניקוד שם הספר!

אל נא תקחו את הדברים באופן אישי, ח"ו, שכן תורה היא וללמוד אני צריך.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ה' דצמבר 02, 2010 12:10 am

אני נוטה להסכים עם האוצר למרות טענותיך ההגיוניות לו מהסיבה הפשוטה שהוזכרה שפירושי צריך להכתב דוקא עם י'. (שלא כמו רבנו שיכול להכתב בלי י'). ובשאר הספרים יכתב כמו שנכתב בשער הספר כל עוד אין טעות בשם המופיע שם וכך גם אני הייתי עושה.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ה' דצמבר 02, 2010 12:20 am

חביבי,
העברית התקנית מכירה "פֵרושי"! מה לעשות?
ואם תקליד בקטלוג הספרייה הלאומית את המילה "פרושי", תראה מהדירים רבים שכתבו כן בשער ספרם (וכנראה, שבאוצר - "תיקנו" והוסיפו יוד).

לא איכפת לי שיוסיפו יודי"ן כמה שרוצים...
אבל שבמיקום של 'פרושי' החסר יעשו הפנייה, ולא יגרמו לדפיקות לב אצל המחפש המוכרח את הספר וזוכר שהוא שקיים באוצר. קצת רחמנות...

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ה' דצמבר 02, 2010 1:10 am

חכם באשי כתב:ולא יגרמו לדפיקות לב אצל המחפש המוכרח את הספר וזוכר שהוא שקיים באוצר. קצת רחמנות...

חכם באשי, חזקה על חבר כמוך שיחפש מראש כמו שכל אחד בד"כ מחפש ב"פירושי" עם י' וכמו שכתב יאיר.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ה' דצמבר 02, 2010 2:55 am

אוהב,
זה מה שעשיתי, אבל חשבתי להביע את דעתי במדור המיועד לכך: "תיקונים והערות".
ירצו - יקבלו, לא ירצו - ידחו.

חזור אל “אוצר החכמה - תיקונים והערות”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 2 אורחים