מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מקור: שירת הים נאמרה בבוקר כך שנתקדש שמו ית'

חיפושי מקורות וכדומה
ירושלמי

מקור: שירת הים נאמרה בבוקר כך שנתקדש שמו ית'

הודעהעל ידי ירושלמי » א' פברואר 05, 2012 9:12 pm

במגילה דף י' איתא דבקשו מלאכי השרת לומר שירה ומנע הקב"ה מהם שכן מעשי ידי טובעין בים ואתם אומרים שירה.
וכבר ידועה השאלה א"כ מדוע ישרראל כן אמרו שירה.

כאן: viewtopic.php?f=17&t=4809&p=37958&hilit=%D7%95%D7%90%D7%A0%D7%99+%D7%91%D7%97%D7%A1%D7%93%D7%9A+%D7%91%D7%98%D7%97%D7%AA%D7%99#p38219 הבאתי מדרש בו מבואר דישראל אמרו את השירה בבוקר כשהנס נודע והתפרסם וגרם לקידוש שמו ית', ולכן יכולים היו לומר שירה.

ברם, מדרש זה היה בידי ואבד ממני מקורו. אשמח לאשר ישיב לי אבידתי.

כותב

Re: מקור: שירת הים נאמרה בבוקר כך שנתקדש שמו ית'

הודעהעל ידי כותב » ב' פברואר 20, 2012 12:54 am

כוונתך לזה?
שמו"ר כג, ז
(ז) ד"א אז ישיר משה הה"ד (תהלים סח) קדמו שרים אחר נוגנים א"ר יוחנן בקשו המלאכים לומר שירה לפני הקב"ה באותו הלילה שעברו ישראל את הים ולא הניחן הקב"ה א"ל לגיונותי נתונין בצרה ואתם אומרים לפני שירה הה"ד ולא קרב זה אל זה כל הלילה כמה דתימא (ישעיה ו) וקרא זה אל זה ואמר וכיון שיצאו ישראל מן הים באו המלאכים להקדים שירה לפני הקדוש ב"ה א"ל הקב"ה יקדמו בני תחלה הה"ד אז ישיר משה אז שר לא נאמר אלא אז ישיר שהקב"ה אמר ישיר משה ובני ישראל תחלה וכן דוד הוא אומר קדמו שרים אלו ישראל שעמדו על הים דכתיב אז ישיר משה אחר נוגנים אלו המלאכים ולמה כך אמר הקב"ה למלאכים לא מפני שאני משפיל אתכם אני אומר שיקדמו תחלה אלא מפני שב"ו יאמרו תחלה עד שלא ימות אחד מהם אבל אתם כל זמן שאתם מבקשים אתם חיים וקיימים משל למלך שנשבה בנו והלך והצילו והלכו בני הפלטין מבקשין לקלס למלך ובנו מבקש לקלסו אמרו לו אדונינו מי יקלסך תחלה א"ל בני מכאן ואילך מי שרוצה לקלסני יקלסני כך כשיצאו ישראל ממצרים וקרע להם הקב"ה את הים והיו המלאכים מבקשים לומר שירה א"ל הקב"ה אז ישיר משה ובני ישראל תחלה ואח"כ אתם הוי קדמו שרים אלו ישראל אחר נוגנים אלו המלאכים בתוך עלמות תופפות אלו הנשים שהן קלסו באמצע כדכתיב ותקח מרים הנביאה:

ירושלמי

Re: מקור: שירת הים נאמרה בבוקר כך שנתקדש שמו ית'

הודעהעל ידי ירושלמי » ב' פברואר 20, 2012 9:46 am

ייש"כ.
הכרתי מדרש זה, ויש אכן קצת במשמעות במדרש זה דשירת ישראל היתה בבוקר ואז הותר לומר שירה, ברם אני עדיין מחפש מקור מפורש יותר דהענין בבוקר היה בשל פרסום הנס בעולם.

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 56 אורחים