מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מתנות לאביונים לקרן צדקה שנועדה לדברים מסוימים

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
יהושע100

מתנות לאביונים לקרן צדקה שנועדה לדברים מסוימים

הודעהעל ידי יהושע100 » ג' מרץ 08, 2022 10:51 pm

אני הקטן משמש 'גבאי צדקה' עבור משפחה יקרה במצוקה כבדה. אני מסתייע בעמותה מסוימת שפועלת בראש ובראשונה ללמדה התנהלות כלכלית נכונה לעצור את הדרדור מטה אל עבר פי פחת (עמותת 'מקימי'. אם אתם מכירים אדם שצריך סיוע אני ממליץ בחום לפנות אליהם. עוזרים ומסייעים ליהודים בכל המגזרים).
יחד עם העמותה וסיוע של אנשים יקרים הצלחנו 'לאזן' את המשפחה בהוצאות וההכנסות החודשיות בדוחק גדול, אך למשפחה עדיין חובות מרובים מאוד, כולל למה שמכונה 'השוק האפור' רח"ל. לצורך כיסוי החובות נפתח למשפחה קרן על שמה, שכל התרומות אליה מיועדות אך רק לאסיפת סכום רציני באמצעותו תוכל העמותה לפנות לבעלי החוב ולהגיע איתם להסדר.

וכאן הבן שואל - האם ניתן לצאת יד"ח מתנות לאביונים בהפקדה לקרן זו? הרי אע"ג שהכסף נאסף לטובתו, סו"ס העני לא מקבל את הכסף לידיו. ובודאי לא יכול להשתמש בכסף זה לפורים עצמו. מידיעה, ישנם אנשים רבים שנוח להם להעביר לקרנות מעין אלו בידיעה שהעניים הינם עניים 'הגונים' (- תרתי משמע) ואם לא יוצאים בזה יד"ח, לא אכשיל כמובן את הציבור ובזה נפסיד כסף רב שיוכל לעזור מאוד. האם מראש מהני 'מחילת העני' על זה שמצמצמים לו את אפשרות השימוש בכסף זה אך זה עדיף לו משלא יקבל כלל?

כמו כן, האם לי מותר כגבאי צדקה להעביר כסף מזומן שמגיע אלי לקרן זו (הרי משמגיע אלי, כאילו הגיע לעני)?

ראיתי ב'מקראי קודש' (הררי) בשם הרב דב ליאור שיוצאים יד"ח מתנות לאביונים ע"י כך שמשלמים לעני חוב במכולת אף אם בעל המכולת מסכים להמשיך למכור לעני בהקפה. הנה, מצאנו מתנות לאביונים בלא נתינה לעני, אך שמא כאן גרע יותר כי הכסף לא יגיע לבעל החוב בפורים. ובנוסף, לא ידעתי מקורו וסברתו.

ת"ח אחד אמר לי שיש בשו"ת שבט הלוי כעין שאלתי ונטה להתיר אך לא מצאתיו. לעומת זאת, בהליכות שלמה ח"א פי"ט הערה לז וציון 75 מבואר להדיא שלא יוצא בזה.

(אין מדובר כאן על מתנות לאביונים במחילת חוב, ששם לא נותן האדם מאומה. כאן יש נתינה, אפילו נתינה לצורך העני ולטובתו, אלא שזה לא מגיע לעני ישירות)
נערך לאחרונה על ידי יהושע100 ב ד' מרץ 09, 2022 8:14 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

חזור אל “פורים וארבע פרשיות”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 11 אורחים