מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הרב טודרוס הכהן מראש פינה

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
שי אבי דוד

הרב טודרוס הכהן מראש פינה

הודעהעל ידי שי אבי דוד » ד' פברואר 08, 2012 10:54 pm

האם מישהו יכול להוסיף פרטים על האיש (מלבד המעט שידע לספר לי אודותיו רבה של ראש פינה שליט"א)?
רבה הראשון של המושבה רבי טודרוס הכהן, נודע כתלמיד חכם גדול, הוא ואף בנו טמונים כאן. בספרי השו"ת מאותה תקופה מצויות כמה שאלות ידועות שהפנה אל גדולי תקופתו. אחריו פעל כאן הרב ורנר שנתמנה מאוחר יותר לרבה של נתניה.
והנה תמונת מצבתו (שנדחסה בעקבות כפי שהוצע לי באשכול הסמוך)
קבצים מצורפים
DSCN4814.jpg
DSCN4814.jpg (203.84 KiB) נצפה 17549 פעמים

ברקים רב

Re: הרב טודרוס הכהן מראש פינה

הודעהעל ידי ברקים רב » ה' פברואר 09, 2012 12:21 am

הוא לא רבה הראשון של המושבה אלא ממלא מקום אביו, וכאן תמצא מעט פרטים אודותיהם.
קבצים מצורפים
אורייתא.PDF
(736.48 KiB) הורד 598 פעמים

שי אבי דוד

הודעהעל ידי שי אבי דוד » ה' פברואר 09, 2012 7:38 am

אשריך

איש חסיד

הודעהעל ידי איש חסיד » ו' פברואר 10, 2012 3:39 am

שי אבי דוד כתב:האם מישהו יכול להוסיף פרטים על האיש (מלבד המעט שידע לספר לי אודותיו רבה של ראש פינה שליט"א)?

מה ידע לספר רבה של ראש פינה? ומי הוא רבה הנוכחי של ראש פינה?

פרט שאוכל לספר לך שהנני מיוצאי חלציו
כתבים ממנו לא נותרו כלל וכלל בידי כל המשפחה, [אחרי חיפוש בחורים וסדקים]
כאמור בקובץ שהביא גאב"ד ברקים מקורו היה מרומניה
וכן משפחתו ברומניה היו חסידי רוז'ין

שי אבי דוד

הודעהעל ידי שי אבי דוד » ו' פברואר 10, 2012 12:16 pm

המעט שהבאתי כאן. הרב הוא ... דבידוביץ... לא זוכר שמו הפרטי. יהודי 'משלנו' ובר אוריין. אודה על כל פרט שיש בידך.

שי אבי דוד

הודעהעל ידי שי אבי דוד » ו' פברואר 10, 2012 12:30 pm

המשפחה 'שומרת' על קשר עם הציון? מחד, נראה כי מישהו מצא בו ענין לאחרונה - כפי שניתן להיווכח מן הכיתוב, שזכה ליד מלטפת. אמנם, המצבה, ובכלל, הסביבה לא הכי טבעית לרב - בפרט אם אמצא כי נודע כגדול בתורה - כל זאת מבלי להוציא לעז על שום אחד משכניו לחלקה ולבית הקברות, שאגב יש המון מה ללמוד ממנו על התקופה ודמויותיה.
בהזדמנות זו אני מעלה רעיון לפתוח אשכול מיוחד שיעסוק בבתי הקברות השונים ברחבי הארץ, ובמושבותיה בפרט - אותי אישית הנושא מרתק. אם כי לא כל הטמונים בהם קשורים לבית המדרש וליושביו.

אשמח לתגובותיכם.

איש חסיד

הודעהעל ידי איש חסיד » ו' פברואר 10, 2012 1:24 pm

שי אבי דוד כתב:המשפחה 'שומרת' על קשר עם הציון? מחד, נראה כי מישהו מצא בו ענין לאחרונה - כפי שניתן להיווכח מן הכיתוב, שזכה ליד מלטפת. אמנם, המצבה, ובכלל, הסביבה לא הכי טבעית לרב

המצבה זכתה לחידוש בגלל המקומיים שחליטו לחדש ולהחיות את כל הקשור להיסטוריית המושבה
לענין הסביבה, בראש פינה היה הרבה קלקול, ועם הזמן הלכו ופחתו הערליכע יודען, מאלו שנשארו כבר שם ולא עברו למקום אחר היו הרבה שהעדיפו להטמן בצפת הסמוכה, וממילא הסביבה הלא טבעית לרב היא כמעט בלתי נמנעת.

שי אבי דוד

הודעהעל ידי שי אבי דוד » ו' פברואר 10, 2012 2:19 pm

הייתי שם לאחרונה, לא מדובר בחידוש של ממש, רק בהעברת מטלית על הכיתוב. הקלקול, לענ"ד היה כבר מההתחלה, אני מסופק אם היה לסבא-רב(ה) שלך חברותא. עיין ב'אלה מסעי'

ברקים רב

הודעהעל ידי ברקים רב » ו' פברואר 10, 2012 2:37 pm

שי אבי דוד כתב:המעט שהבאתי כאן. הרב הוא ... דבידוביץ... לא זוכר שמו הפרטי. יהודי 'משלנו' ובר אוריין. אודה על כל פרט שיש בידך.

הרב נקרא ר' אברהם דוידוביץ',
ובענין בית הקברות של ראש פינה, יעויי' בשו"ת טעם הצבי סי' ל' בתשובה שנשלחה להרב הנ"ל.

שי אבי דוד

הודעהעל ידי שי אבי דוד » ו' פברואר 10, 2012 2:40 pm

והיכן אפשר למצוא הספר - להבלתי מקוונים?

ברקים רב

הודעהעל ידי ברקים רב » ו' פברואר 10, 2012 2:48 pm

בבקשה:
קבצים מצורפים
טעם הצבי.PDF
(892.25 KiB) הורד 596 פעמים

שי אבי דוד

הודעהעל ידי שי אבי דוד » ו' פברואר 10, 2012 3:17 pm

תודה רבה

שי אבי דוד

הודעהעל ידי שי אבי דוד » ו' פברואר 10, 2012 3:27 pm

עיינתי בדבריו של בעל טעם הצבי. וכיהודה ועוד לקרא, ממה שחזיתי עתה בעיני, המציאות בשטח בהחלט תואמת לדבריו. יש שם כמה וכמה חלקי מצבות פזורות בשטח, מבלי יכולת לדעת להיכן לשייכן. תוך כדי הילוכי שם נתקלתי כמה וכמה פעמים במקומות בעתיים.

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » א' פברואר 12, 2012 11:05 pm

האם מקום מנוחתו כבוד של רבי מסעוד אדרעי, מרבני ראש פינה (מקובל גדול ומחבר ספר שפת אמת על התורה), גם בבית הקברות שם?

שי אבי דוד

הודעהעל ידי שי אבי דוד » א' פברואר 12, 2012 11:30 pm

לא נתקלתי ומסופקני. מתי היה שם?

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » א' פברואר 12, 2012 11:38 pm

אני משער שנפטר לפני 40 שנה, יש תחת ידי ספר תולדותיו שנקרא הצדיק מראש פינה. אני כעת מחפשו ואענה לך במדויק בהמשך.

איש חסיד

הודעהעל ידי איש חסיד » ב' פברואר 13, 2012 11:31 pm

עזרה באיתור
רבי טודרוס היה מחותן עם רבי רפאל זילברמן הרב דצפת [נפטר בתרע"ד] בנו ר' אהרן היה חתנו של רבי טודרוס
לפי הידוע במשפחה ר' אהרן ירד לחו"ל ונשתקע שמו
אשמח בפרטים נוספים אודותיו

שי אבי דוד

הודעהעל ידי שי אבי דוד » ב' פברואר 13, 2012 11:49 pm

אני נמצא בקשר עם אחד מניניו של רבי רפאל המתגורר בחו"ל, אשתדל אי"ה לברר אצלו, הוא כבר עבר את גיל הגבורות, יקח קצת זמן. אם לא שמעת ממני, תזכירני. כמו כן, ישנם בצפת כמה נציגים לזילברמן. אחד מהם גבאי ביהכנ"ס האר"י, השני אחיינו דב זילברמן. ישנו גם את הרב קפלן בן הגאון רבי שמחה - אני אמור לשוחח איתו בקרוב ממש. מי שממש בקיאה במשפחולוגיה, היא גברת ??? זילברמן, מתגוררת בירושלים, ידועה מאד בקרב עובדי שערי צדק.

איש חסיד

הודעהעל ידי איש חסיד » ב' פברואר 13, 2012 11:52 pm

תודה על העזרה
כשאני ניסיתי לברר אצל אחד מזקני זילברמן קיבלתי אישור ותו לא, ואפשר היה לכנות זאת 'התעלמות', וזה בהחלט מוסיף לסקרנות

שי אבי דוד

הודעהעל ידי שי אבי דוד » ג' פברואר 14, 2012 12:05 am

אני נוטה להאמין שלפחות האמריקאי לא טעון כמותם, הוא הלא גם ירד עם הוריו לאמריקה בילדותו. אלא אם כן.... ?????????

ברקים רב

הודעהעל ידי ברקים רב » ג' פברואר 14, 2012 11:15 am

יוסףלוי כתב:אני משער שנפטר לפני 40 שנה, יש תחת ידי ספר תולדותיו שנקרא הצדיק מראש פינה. אני כעת מחפשו ואענה לך במדויק בהמשך.

ב"ספר" הנ"ל יש תמונה מציון מצבתו בהר המנוחות.

שי אבי דוד

הודעהעל ידי שי אבי דוד » ג' פברואר 14, 2012 3:14 pm

ובא לציון גואל

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » ו' מרץ 30, 2012 12:28 am

שי אבי דוד כתב:האם מישהו יכול להוסיף פרטים על האיש (מלבד המעט שידע לספר לי אודותיו רבה של ראש פינה שליט"א)?
רבה הראשון של המושבה רבי טודרוס הכהן, נודע כתלמיד חכם גדול, הוא ואף בנו טמונים כאן. בספרי השו"ת מאותה תקופה מצויות כמה שאלות ידועות שהפנה אל גדולי תקופתו. אחריו פעל כאן הרב ורנר שנתמנה מאוחר יותר לרבה של נתניה.
והנה תמונת מצבתו (שנדחסה בעקבות כפי שהוצע לי באשכול הסמוך)

ראיתי תחת ידי ידידי נ"י פרטים אחדים על צאצאיו ומחותניו של ר' טודרוס הכהן אב"ד ראש פינה, מועתקים מספרים שונים, וכשאמצא העתק מכתבי ידידי בעני"ז אעתיקם פה (ברשותו).

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » ו' מרץ 30, 2012 3:59 am

אלה דברי ידידי המתכנה בשם "פ" [בשינוי לשון]:
ר' טודרוס הכהן היה חתן ר' אהרן שמואל ווילייקער, מחשובי טבריה, כמו שיתבאר מדבריו אי"ה.
ג' בני ר' טודרוס היו:
א. ר' משה "טודרוס"
ב. ר' מרדכי "מוכתר" חתן ר' נתן יפה מטבריה
ג. ר' שלמה "כהן" חתן ר' ישראל נח זאלץ מטבריה

(כל זה כתב ר' פ נ"י ע"פ "חברון שלנו" לא. נאמן, שכתבה ע"פ כ"י יומנו של מ' נתן כהן בן ר' מרדכי הנ"ל.)

ירון

הודעהעל ידי ירון » ו' מרץ 30, 2012 4:40 am

תיקון קטן לנאמר -

ר' אהרן זילברמן [חתן ר' טודרוס שהוזכר], הוא נכדו של הרב רפאל זילברמן, ולא בנו.

אביו של ר' אהרן היה ר' אלעזר זילברמן (בנו של רפאל), והוא סב-סבי.

ידעתי רק שאהרן היה נשוי ל-"שרה כהן", עכשיו מתברר לי מי היה אביה ...

אשמח לפרטים על אהרן וכמובן אביו אלעזר ז"ל, שנפטר צעיר ממחלה. בפרט אינני יודע אם אלעזר נטמן בצפת או בביירות.

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » ו' מרץ 30, 2012 4:56 am

עוד מדברי ר' פ נ"י, בשינוי לשון:
ר' אהרן שמואל מווילייקא נכד הצדיקים מלעכאוויטש נשא לעת זקנותו את מ' אדיל, נכדת הבעש"ט ואלמנת ר' נתן יפה, וגידל את שני ילדיה, נחום צבי וחיה. ומזווגו הראשון מ' ציפה היתה לר' אהרן שמואל בת, מ' איידל, אשת ר' טודרוס כהן אב"ד ראש פנה שהיה הרב במוהינישט ברומעניא טרם עלותו לארץ. ור' מרדכי ב"ר טודרוס נשא את מ' חיה בת מ' אדיל מבעלה הראשון ר' נתן.
(ומקובל אצל נכדי ר' מרדכי "מוכתר" שהוא וזוגתו מ' חיה היו קרובי משפחה, והאריכה מחברת "חברון שלנו" בזה וגם ידידי פ נ"י האריך בזה אך אין לכ"ז ענין לכאן.)
[ע"כ העתיק מ"חברון שלנו" מהיומן של מ' נתן כהן כנ"ל]

איש חסיד

הודעהעל ידי איש חסיד » ו' מרץ 30, 2012 5:09 am

סרפד:
הבא נא עוד פרטים מכתבי ידידך "פ"

שמא יש באמתחתו פרטים מדוע השתנה שם המשפחה מזילברמן לכהן?
וכמו"כ פרטים על אביו ר' יוסף ארי'?

שלחתי באישי הודעה ולא הגיעך.
ירון: תוכל לפנות באישי.

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » ו' מרץ 30, 2012 7:54 am

איש חסיד כתב:סרפד:
הבא נא עוד פרטים מכתבי ידידך "פ"

שמא יש באמתחתו פרטים מדוע השתנה שם המשפחה מזילברמן לכהן?
וכמו"כ פרטים על אביו ר' יוסף ארי'?

שלחתי באישי הודעה ולא הגיעך.

א) אבדוק עוד בהם, אבל לפי מה שאני זוכר אין עוד פרטים הנוגעים למשפחת ר' טודרוס (וכמעט ברור אצלי שבכתבי ידידי נ"י לא נזכר שם אביו של ר' טודרוס). ומה שכתבתם על שינוי שם המשפחה, לא הבנתי. מי שינה את שם משפחתו?

ב) הגיעני - באיחור, ועתה כבר השבתי אליך.

איש חסיד

הודעהעל ידי איש חסיד » ו' מרץ 30, 2012 11:19 am

הסרפד כתב:עוד מדברי ר' פ נ"י, בשינוי לשון:
ר' אהרן שמואל מווילייקא נכד הצדיקים מלעכאוויטש נשא לעת זקנותו את מ' אדיל, נכדת הבעש"ט
[ע"כ העתיק מ"חברון שלנו" מהיומן של מ' נתן כהן כנ"ל]

מי הוא ר' אהרן שמואל?
לי ידוע על ר' משה מווילייקא בן בתו של הס"ק מלעכאוויטש שהתגורר בטבריא בערוב ימיו, האם יש קשר לאותו ר' אהרן שמואל?
הסרפד כתב:מה שכתבתם על שינוי שם המשפחה, לא הבנתי. מי שינה את שם משפחתו?

ע' בתחילת האשכול בקובץ להורדה שצירף 'הניק ברקים רב' ושם כתוב על ר' יוסף ארי' הכהן הרב הראשון דראש פינה [ואביו של ר' טודרוס] ששם משפחתו המקורי היה זילברמן

ירון

הודעהעל ידי ירון » ו' מרץ 30, 2012 12:10 pm

איש חסיד , לשאלתך על "אהרן שמואל" :

במפקדי מונטיפיורי, טבריה תקצ"ט, מופיע ר' משה מווילייקא, בן 50, ולו בן "אהרן שמואל", בן 12.

במפקדי מונטיפיורי, טבריה תר"ט, מופיע "אהרן שמואל" מווילייקא, הגיע לארץ בתקצ"ב, אשתו צפורה בת 20.

במפקדי מונטיפיורי, טבריה תרט"ו (רייסין), מופיע "אהרון שמואל" מווילייקא, בן 28, הגיע לארץ בתקצ"ו, "בר אבהן ובר אוריין", נשוי ל-"ציפה", בת 30, בתם עיידיל בת 5.

מעניין - במפקדי תרכ"ו לא מצאתי את המשפחה.

להשלמת התמונה -

כיצד היה ר' משה מוילייקא נכד הרבי מלכוביץ ? והאם נכדו של נח או מרדכי ?

כיצד היתה אדיל אשת ר' נתן יפה נכדת הבעש"ט ? והאם קרבת המשפחה בין בתה, חיה, לבין מרדכי מוכתר נמשכת דרך יחוס משותף לבעש"ט ?

כלומר, האם ציפה, אשתו הראשונה של ר' טודרוס הכהן, התייחסה לבעש"ט (או שידועים פרטים על משפחתה ) ?

איש חסיד

הודעהעל ידי איש חסיד » ו' מרץ 30, 2012 12:22 pm

ירון כתב:להשלמת התמונה -

כיצד היתה אדיל אשת ר' נתן יפה נכדת הבעש"ט ? והאם קרבת המשפחה בין בתה, חיה, לבין מרדכי מוכתר נמשכת דרך יחוס משותף לבעש"ט ?

כלומר, האם ציפה, אשתו הראשונה של ר' טודרוס הכהן, התייחסה לבעש"ט (או שידועים פרטים על משפחתה ) ?

לענין ר' משה מוילייקא
טעיתי, הוא לא היה נכד אלא כ"א חתנו של ר' מרדכי מלעכוויטש
אביו היה ר' דוד בער מוילקייא [חותנו של ר' יצחק מתתיהו וינברג אביו של בעל יסוד העבודה מסלאנים]

לענין המשפחה של מ' אדל, גם אני מתעניין.

ירון

הודעהעל ידי ירון » ו' מרץ 30, 2012 2:23 pm

תודה רבה.

אגב, בחיפוש במפקדים דמויות שיתכן מאוד וקשורות -

מפקד צפת תר"ט : ר' טודרס, בן 60, מבאטישאן, אשתו איידיל בת 58.

מפקד צפת תרט"ו : ר' טודרוס, בן 64, יליד באטישאן, הגיע לארץ בתר"ד, בן תורה, אשתו אידיל בת 54.

ועוד - במפקד תרכ"ו - ר' טודרס כהן (!!), בן 19, עלה לארץ בשנת תרכ"א, אשתו איידיל, ולהם בן אחד - "משה", בן שנה.

תשומת לב לשמות ... מישהו יכול לעשות "סדר" ??

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » ו' מרץ 30, 2012 5:01 pm

ירון כתב:איש חסיד , לשאלתך על "אהרן שמואל" :

במפקדי מונטיפיורי, טבריה תקצ"ט, מופיע ר' משה מווילייקא, בן 50, ולו בן "אהרן שמואל", בן 12.

במפקדי מונטיפיורי, טבריה תר"ט, מופיע "אהרן שמואל" מווילייקא, הגיע לארץ בתקצ"ב, אשתו צפורה בת 20.

במפקדי מונטיפיורי, טבריה תרט"ו (רייסין), מופיע "אהרון שמואל" מווילייקא, בן 28, הגיע לארץ בתקצ"ו, "בר אבהן ובר אוריין", נשוי ל-"ציפה", בת 30, בתם עיידיל בת 5.

מעניין - במפקדי תרכ"ו לא מצאתי את המשפחה.

להשלמת התמונה -

ירון כתב:תודה רבה.

אגב, בחיפוש במפקדים דמויות שיתכן מאוד וקשורות -

מפקד צפת תר"ט : ר' טודרס, בן 60, מבאטישאן, אשתו איידיל בת 58.

מפקד צפת תרט"ו : ר' טודרוס, בן 64, יליד באטישאן, הגיע לארץ בתר"ד, בן תורה, אשתו אידיל בת 54.

ועוד - במפקד תרכ"ו - ר' טודרס כהן (!!), בן 19, עלה לארץ בשנת תרכ"א, אשתו איידיל, ולהם בן אחד - "משה", בן שנה.

תשומת לב לשמות ... מישהו יכול לעשות "סדר" ??

פרטי מפקדים אלה על ר' טודרוס, על חותנו ר' אהרן שמואל, ועל חותנו-זקינו ר' משה מווילייקא, הובאו כולם בס' חברון שלנו הנ"ל לפי כתבי ידידי ר' פ נ"י, אלא שלא ראיתי ענין להעתיקם כאן.

הרב ירון: לא ראיתי שום סתירה בין המפקדים השונים על ר' טודרוס, למה כוונתכם?

לגבי היחוס לבעש"ט: רק ר' מרדכי "מוכתר" ב"ר טודרוס התיחס לבעש"ט, דרך אשתו מ' חיה בת מ' אדיל (בזו"ש אשת ר' נתן יפה וזוש"ל אשת ר' אהרן שמואל הנ"ל) בת מ' חנה רבקה (אשת ר' אברהם יוסף הלוי המכונה ר' אלטר מטבריה) בת ר' "נפתלי צבי נכד הבעש"ט" מטבריה בן נכדתו של הבעש"ט.

לגבי קורבת ר' מרדכי מוכתר לזוגתו מ' חיה: הענין מבולבל לגמרי, אבל בטוח שאין היחוס המשותף מן הבעש"ט.

===

עתה הזהירני ידידי ר' פ הנ"ל שיש להזדהר בדרך כלל במידע המובא בס' חברון שלנו, שיש שם שיבושים חמורים ביחוס רבנים (למשל, שם כתוב שר' אברהם המלאך היה בנו של הבעש"ט), אבל רוב הנתונים שהעתקתי מכתביו בענין זה כבר בדק אותם במקורות אחרים והם נכונים.

ירון

הודעהעל ידי ירון » ו' מרץ 30, 2012 6:13 pm

תודה סרפד.

שאלתי מתייחסת לר' טודרוס "המוקדם" (?), מבוטושאןת שמופיע במפקדים שלפני תרכ"ו.

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » ו' מרץ 30, 2012 6:23 pm

עכשיו אני מבין - לא שמתי לב לתאריכים. וצריך לומר שמקרה הוא, שהיו שני זוגים באותם השמות.

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ו' מרץ 30, 2012 6:37 pm

לגבי היחוס לבעש"ט: רק ר' מרדכי "מוכתר" ב"ר טודרוס התיחס לבעש"ט, דרך אשתו מ' חיה בת מ' אדיל (בזו"ש אשת ר' נתן יפה וזוש"ל אשת ר' אהרן שמואל הנ"ל) בת מ' חנה רבקה (אשת ר' אברהם יוסף הלוי המכונה ר' אלטר מטבריה) בת ר' "נפתלי צבי נכד הבעש"ט" מטבריה בן נכדתו של הבעש"ט.

אולי מדובר בר' נפתלי חנה'לס נכד הבעש"ט? יש לנו אשכול עליו:
viewtopic.php?f=19&t=4662

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » ו' מרץ 30, 2012 7:33 pm

לא, הרב מיללער.
מדובר בר' "נפתלי צבי נכד הבעש"ט" (ר' הערשלי דעם בעל שם'ס) שחי כדור או שני דורות לפני ר' נפתלי חנה'ליס. וגם שר' נפתלי צבי היה נכד בנו של הבעש"ט, ור' נפתלי חנה'ליס היה נכד בתו.

יחוסו המלא (הובא בכמה מספרי היחס): ר' נפתלי צבי מקארלין וטבריה, בן מ' שינא רחל מקארלין, בת ר' צבי מפינסק בן הבעש"ט.

ירון

הודעהעל ידי ירון » א' יוני 23, 2013 6:28 pm

שאלה על נפתלי נכד הבעש"ט הנ"ל -

האם היה חתנו של ר' ישראל מפיקוב בנו של הקדושת לוי, או של ר' משה (יהושע) בנו של ר' ישראל ? או שמא היו לו שני זיווגים ?

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » א' יוני 23, 2013 10:37 pm

ירון כתב:שאלה על נפתלי נכד הבעש"ט הנ"ל -

האם היה חתנו של ר' ישראל מפיקוב בנו של הקדושת לוי, או של ר' משה (יהושע) בנו של ר' ישראל ? או שמא היו לו שני זיווגים ?

חתנו של ר' ישראל - כן הוא בכל המקורות, וידידי ר' פ (הנ"ל בתחילת האשכול) כותב שכן הוא במגילות היוחסין של כל צאצאיו פה אחד. [ואני הק' מוסיף שכמדומני שאין הגירסא השנייה מסתדרת כלל לפי שנותיהם.]
גם אין מקור לומר שהיה לו ב' זיווגים: צאצאי ר' הערשלי מתיחסים לר' ישראל מפיקוב דרך זוגתו מ' שרה סאשא בת ר' ישראל, דרך בתו הגדולה מ' חנה רבקה.
[ואם תאמר שבסוף ימיו נשא אחרת:] מפורש במפקדי מונטפיורי שמ' שרה סאשא היתה אלמנתו של ר' נפתלי צבי הנ"ל. (ג"ז ע"פ כתבי ר' פ הנ"ל. לכשידזמן לי אשאלנו אם יש לו מה להוסיף על דבריו הכתובים מקדם.)

ירון

הודעהעל ידי ירון » א' יוני 23, 2013 11:03 pm

תודה הסרפד, אני צריך לבדוק מהו המקור, נדמה לי שכך נכתב במג"י של הרבי מבוסטון, שגם הוא מצאצאי משפחה זו, אך מעולם לא ראיתי את המקור.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 100 אורחים